Zamczysko


Idź do treści

Zamczysko Galeria wnętrza


Liczne pokoje i komnaty zamkowe posiadały kiedyś wykwintny wygląd i zawierały mnóstwo cennych przedmiotów i antyków. Dziś straszą pustką i zniszczonymi elewacjami. Wszędobylski wiatr przenika zimnem każdego, kto tu zagląda.

A trzeba podkreślić, że hrabia Hochberg był zapalonym kolekcjonerem. Ściany zamczyska zdobiły portrety rodzinne, stare duże obrazy olejne oprawione w stylowe złocone ramy, liczne sceny rodzajowe, martwe natury, landszafty i widoki miast.W wielkiej sali rycerskiej, bogato ornamentowanej, stały cenne meble: barokowe szafy, stare kredensy, stoły i krzesła, zwierciadła i świeczniki.

Sufit sali rycerskiej był ozdobiony ogromnym tondem, które uchowało się prawdopodobnie tylko dlatego, że jego wielkie rozmiary i wysoki pułap uchroniły go przed kradzieżą lub dewastacją. Ta ostatnia zdobna pamiątka po Hochbergach uchowała się po dziś dzień.Salę tę cechowała też inna osobliwość - oszklony balkon w formie wykusza, z którego roztaczał się piękny widok na "czarodziejski park".

Zamczysko kominek 1
Zamczysko: sufit kasetonowy
Zamczysko ościeże
Zamczysko marmury
Zamczysko piec kaflowy
Zamczysko kominek marmur
Zamczysko kominek 2
Zamczysko zakręcone kominy
Zamczysko trzy zakręcone kominy

Ale dąbrowskie zamczysko niszczeje. Potrzebuje każdego wsparcia. Nie bądź obojętny. Wsparciem może być każdy gest, ale także działalność Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury Gminy Dąbrowa. Siedzibą Stowarzyszenia jest Gmina Dąbrowa, ul. Sztonyka 56, 49-120 Dąbrowa. Nie bądźcie obojętni na los takich obiektów jak urokliwe zamczysko, schowane w dąbrowskim parku!

W tekście wykorzystano informacje z art. Jana St. Trzosa „Roberta Walsera przygoda w Dąbrowie”


Powrót do treści | Wróć do menu głównego